Koç Üniversitesi Kampüsü Trafik Kuralları

1. AMAÇ VE GENEL ESASLAR

1.1. Üniversite trafik kuralları; kampüste trafik kazalarını önlemek, park etme kolaylıkları ve düzgün bir trafik akışı sağlamak için alınmış olan önlemlerin tümüdür. Bu kurallar 2918 sayılı Trafik Yasası ile yönetim kararlarına dayanmaktadır.

1.2. Koç Üniversitesi sınırları içerisinde motorlu-motorsuz araç kullanmak Üniversitece tanınan bir ayrıcalıktır. Üniversite personelininin, öğrencilerin ya da ziyaretçilerin doğal olarak sahip olduğu bir hak değildir.

1.3. Günün 24 saatinde geçerli bulunan trafik kurallarına ve bu kuralların uygulanmasında yardımcı olan Güvenlik personelinin uyarılarına sürücüler tarafından uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde, Ek-A’daki tabloya göre yaptırım uygulanacaktır.

1.4. Üniversitemizde yayalar, koşulsuz geçiş önceliği hakkına sahiptirler. Araç sürücüleri yol üzerinde bir yaya gördüklerinde, zamanında tam olarak durmalıdırlar.

 

2. KURALLAR

2.1. Tüm kurallar güvenliğiniz içindir.

2.2. HGS ETİKETİ

  • HGS etiketi başvuru formunda yazılan plaka için geçerlidir.
  • HGS etiketi aracın ön cam sol üst bölümüne yapıştırılır.
  • HGS etiketi başkasına verilemez ve devredilemez.
  • HGS etiketinin başkası tarafından kullanıldığı tespit edilirse HGS iptal edilir.

2.3. OTOPARK

2.3.1. Üniversite arazisi içinde bulunan otopark alanları ve park kapasitelerini gösteren Tablo Ek-A’dadır.

2.3.2. Otoparklarda meydana gelebilecek hırsızlık olaylarından ve araçlara gelebilecek hasardan Üniversite sorumlu değildir.

2.3.3.  Engelli park alanını sadece engelli araç park kartı olan sürücüler kullanabilir.

2.3.4. Motorsiklet ve bisikletler ancak gösterilen yerlere park edebilir.

2.4. HIZ TAHDİTLERİ

2.4.1.Kampüs içinde hız sınırı levhalarla gösterilmiş olup azami hız 40 Km. /s.tir., Kavşaklara yaklaşırken aracın hızı daha da düşürülür.

2.5. DİĞER KURALLAR

2.5.1.Araçların kampüs içinde klakson çalması, konvoy oluşturması, tehlikeli şekilde kullanılması ve araç sollaması yasaktır.

2.5.2.Kask takmayan motorsiklet sürücüleri, kampüs yollarında seyir edemezler.

2.5.3.Ana Giriş Kapısından misafir araç kartı alarak giren araçların kartlarını karşıdan görünecek şekilde ön camın sol alt köşesine koymaları ve çıkışta kartı iade etmeleri gerekmektedir. Kaybedilmesi halinde, tazmin zorunluluğu vardır.

 

3. KURAL İHLALİ HALİNDE UYGULANACAK YAPTIRIMLAR

3.1. Kural ihlali halinde uygulanacak yaptırımlar Ek-A’dadır.

3.2. HGS etiketi olan her sürücüye 100 puan tahsis edilmiştir. Her kural ihlalinde, ceza tablosuna göre puan kesilir. 100 ceza puanlarını dolduran sürücülerin hgs etiketi iptal edilir.

3.3. Yasak yere bırakılan araçlar Güvenlik tarafından çektirilebilir.

3.4. Sürücü belgesi olmayan sürücülerin aracı kampüs dışına çıkarılır. Trafik Zabıtasına suç duyurusunda bulunulur.

3.5. Plakasız araç kullanan sürücülerin araçları kampüse alınmaz.

3.6. Alkollü olarak araç kullanan sürücülerin araçları kampüse alınmaz.

3.7. Ziyaretçiler veya ticari araçların sürücüleri kuralları ihlal ettiklerinde, Güvenlik kendilerini uyarır. Kural ihlalinin niteliğine göre araç ve sürücü kampüsten çıkarılabilir ve bir daha girmesine izin verilmeyebilir.

 

4. TRAFİK CEZASI İLE İLGİLİ USULLER VE İTİRAZ ESASLARI

4.1. Trafik kurallarının ihlali halinde Güvenlik ceza kağıdını yazar. Orjinalini muhafaza eder, bir nüsha ceza alan şahısa verilir veya e-posta olarak bilgilendirme yapılır.

4.2. Sürücünün, almış olduğu trafik cezasına itirazı olduğu takdirde, Güvenlik Müdürlüğü’ne 7 gün içinde başvuruda bulunması gerekir. Sürücü alacağı cevaptan tatmin olmazsa Genel Sekreterliğe başvurabilir.

 

5. TRAFİK KAZASI HALİNDE HAREKET TARZI

5.1. Aracınızı trafik için ek bir tehlike yaratmayacak şekilde hemen durdurup emniyet tedbiri alınız (Örn. ilk olarak reflektör koyunuz.)

5.2. Güvenlik Müdürlüğü’ne (Tel: 3535 veya 3636 ), Acil durum ( Tel:1122) ve gerekirse Sağlık Merkezi’ne (Tel:1100 ) bildirerek, kazayı haber veriniz.

5.3. Aracınızı kaza yaptığı haliyle olduğu gibi, trafik ekibi gelinceye kadar bırakınız. Ancak, yaralı ve ölü yoksa, maddi hasar halinde diğer araç sürücüsü ile anlaşırsanız aracınızı çekebilirsiniz.

5.4. İstendiğinde sigorta poliçe tarih ve numarasını diğer belgelerinizi vermeye hazır olunuz.

5.5. Kaza yerinden yetkili memur gelinceye kadar ayrılmayınız.

 

EKLER

EK-A: TRAFİK SUÇU ve CEZALARI 
EK-B: OTOPARK BİLGİLERİ
EK-C: OTOPARK ALANLARI